Eepee tukee 100 000 eurolla lasten ja nuorten urheilua


4.10.2022

Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa ottaa käyttöönsä S-ryhmän Kannustajat -ohjelman alueensa urheiluseurojen tukemiseen. Urheiluseurat voivat hakea Kannustaja-seuraksi marraskuun 2022 loppuun mennessä.

Kannustajien kautta jaettava 100 000 euroa on osa ensi vuoden 120-vuotisen historiamme juhlintaa. Haluamme tällä tuella olla mahdollistamassa mahdollisemman monelle lapselle ja nuorelle harrastusmahdollisuuksia, kertoo toimitusjohtaja Henrik Karvonen.

Kannustajat-mallissa hienoa on se, että asiakasomistajamme pääsevät mukaan päättämään kenelle tukea annetaan. Näinä taloudellisesti tiukkoina aikoina on myös upeaa olla mukana helpottamassa seurojen ja perheiden arkea jakamalla resursseja lasten ja nuorten liikuntaharrastukseen, iloitsee Eepeen asiakkuusjohtaja Tuula Rajala.

Asiakasomistajat voivat liittyä tukemaan ensi vuoden alusta Kannustajat-seuroja. Tukijaksi liittyminen tehdään Omalla S-kanavalla valitsemalla oma Kannustajat-seura. Eepeen alueen seurat näkyvät sivulla 2.1.2023 lähtien.
Asiakasomistajalle Kannustaminen on ilmaista eikä vähennä Bonuksien määrää. Tuki seuran junioritoimintaan määräytyy laskemalla kaikkien seuran Kannustajien kalenterivuoden aikana kerryttämät Bonukset yhteen.

Kannustajat-mallilla tuetaan lasten ja nuorten liikunta- ja urheilutoimintaa Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan toimialueella. Ensi vuonna tukeen on varattu 100 000 euroa. Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan Kannustajat-tukea voivat hakea kaikki urheiluseurat, jotka täyttävät alla näkyvät vähimmäiskriteerit

Sähköinen hakemus Kannustajat-seuraksi löytyy osoitteesta https://eepee.fi/kannustajathakemus/ Hakemus tulee lähettää 30.11.2022 mennessä.

Kannustajat-malliin hakevan seuran tulee täyttää vähintään seuraavat kriteerit:

• Seuran kotipaikan tulee olla Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan toimialueella.
• Seuran toiminta tukee alle 16-vuotiaiden liikunta- ja urheilutoimintaa.
• Saatu Kannustajat-tuki ohjautuu vähintään 50 lapselle / nuorelle. Hakemukseen seuran selvitys junioritoiminnan laajuudesta, kuten juniorien määrä ja toiminnan monimuotoisuus.
• Seuran toiminnan tulee olla jatkuvaa ja pysyvällä pohjalla.
• Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa näkyy seuran lasten ja nuorten liikunnassa esim. peliasuissa, laitamainoksissa, netissä. Hakemukseen seuran ehdotukset näkyvyydestä.

Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa päättää määräaikaan mennessä hakemuksen palauttaneiden seurojen joukosta Kannustajat-tukimallin piiriin pääsevät seurat. Huomioimme valinnassa seurojen ilmoittamien seikkojen lisäksi myös alueellisen kattavuuden. Ilmoitamme kaikille määräaikaan hakeneille päätöksestä sähköpostitse. Kun Kannustajat-malliin pääsevät seurat on valittu, lähetämme seurojen yhteyshenkilöille materiaalia, jonka avulla seura viestii jäsenilleen Kannustajat-mallista.

 

Lisätietoja seurahausta antavat:
Tuula Rajala, asiakkuusjohtaja p. 010 764 9222, tuula.rajala@sok.fi
Henrik Karvonen, toimitusjohtaja p. 040 057 2172, henrik.karvonen@sok.fi