Eepee aloittaa muutosmenettelyn 13.3.2025


6.3.2025

Tiedote 6.3.2025

Eepee aloittaa muutosmenettelyn liikennekaupan ABC Seinäjoen, Ilmajoen ja Jalasjärven toimipaikoissa sekä marketkaupan Sale Lapuan toimipaikassa

Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa suunnittelee verkostonsa sopeuttamista taloudellisin ja tuotannollisin perustein. Suunnitelman taustalla on Eepeen strategiaan pohjautuen suorituskyvyn parantaminen etenkin ABC:n sisäkaupassa sekä verkoston kehittäminen liikennekaupassa ja marketkaupassa. Liikennekaupan toimialan sisäkauppa on toiminut tappiollisesti viime vuosina ja jäänyt kannattavuustavoitteista.

Suunnitelma voi toteutuessaan johtaa toimipaikkojen lakkauttamiseen. Lakkauttamisuhan alla on kolme ABC Liikennemyymälää Seinäjoella, Ilmajoella ja Jalasjärvellä sekä Lapuan keskustassa sijaitseva Sale-myymälä. Lakkauttamisuhan alla olevien yksiköiden toiminta on ollut tappiollista pitkään ja niiden käytössä olevat toimitilat ovat merkittävien kiinteistö- ja laiteinvestointien tarpeessa, joiden toteuttamista haastaa nykyisten liikepaikkojen kehittyminen ja tulevaisuuden potentiaali sekä pidempään jatkunut muutos asiakaskäyttäytymisessä.

Muutosneuvotteluiden piirissä on yhteensä 74 henkilöä. Neuvotteluesitys on annettu eilen 5.3.2025 kaikille niille, joita neuvottelut koskevat. Neuvottelut alkavat suunnitelman mukaan 13.3.2025 ja niiden arvioitu kesto on kuusi viikkoa neuvottelujen alkamisesta.

 

Lisätietoja:
Henrik Karvonen, toimitusjohtaja, 0400 572 172